Gosia Otworowska - triathlonowa nadzieja olimpijska?

Napisał:  piątek, 05 lipiec 2013 05:00
Gosia Otworowska - triathlonowa nadzieja olimpijska? Piotr Lesiecki / xTRI.pl

Prezentujemy Wam wywiad z Małgorzatą Otworowską - wicemistrzynią Polski na dystansie sprinterskim. Gosia jest objęta programem Ministerstwa Sportu - "Talent". Na co dzień trenuje w szczecińskim klubie - Ironman CS Polska. Na ostatnich Mistrzostwach Europy u23 w Holten zajęła jedenaste miejsce tym samym zdobywając kwalifikację na Mistrzostwa Świata u23, które odbędą się w Londynie.

(xTRI.pl): Na wstępie gratuluję udanego występu w Holten. Jak odbierasz swój start i czy jesteś zadowolona z wyścigu?
Gosia Otworowska: Dziekuję. Start odbieram bardzo dobrze i powiedziałabym nawet, że jestem zaskoczona swoją aktualną formą. W tym roku los mnie nie rozpieszcza, miałam poważne problemy zdrowotne które nie pozwalały mi na jakikolwiek trening. Na początku maja nastąpiła poprawa (ale dalej nie wykonywałam żadnej pracy na treningu). Postanowiłam postawić wszystko na jedną kartę i pojechałam na obóz wysokogórski do St. Moritz. W zasadzie nie miałam nic do stracenia - patrząc przez pryzmat wcześniejszych miesięcy badań i ciągłych prób wyleczenia się.
Zimy praktycznie nie przepracowałam w ogóle, tak więc nie do końca wiedziałam w jakiej formie jestem, a tym bardziej ciekawa byłam efektu po zjeździe z gór.
Sam wyścig odbieram bardzo pozytywnie, wyszłam piąta z wody a więc złapałam się do grupy na rowerze, a na biegu dałam z siebie tyle ile mogłam w tym momencie.

 

W ubiegłym roku na ME u23 zajęłaś 13 lokatę także progres powinien cieszyć?
Progres zawsze cieszy. Najbardziej zadowolona jestem z faktu, że startowałam z dziewczynami, które zajmują wysokie lokaty w startach najwyższej rangi (np.drugabyła Rachel Klamer, która została Mistrzynią Europy seniorów w tym roku w Turcji) i do zwyciężczyni straciłam tylko minutę i 35 sekund. Był to mój pierwszy triathlon na dystansie olimpijskim w tym sezonie i zarazem dopiero trzeci start, myślę że stać mnie na dużo więcej.

Małgorzata Otworowska na obozie górskim

Zdobyłaś kwalifikację na Mistrzostwa Świata u23 w Londynie. Jak teraz będą wyglądały Twoje przygotowania?
Mam duże zaległości w każdej dyscyplinie, wszystkiego nie nadrobię, ale będę się starać sumiennie pracować i czas pokaze co z tego wyjdzie. Obecnie trenuję w Szczecinie, w lipcu czekają mnie 2 starty zagraniczne. Przede mną jeszcze 2 obozy na których będę trenować z myślą o starcie w Mistrzostwach Świata. To właśnie w tym okresie chcę być w najwyższej dyspozycji.

 

Zaledwie tydzień przed Holten startowałaś w Mistrzostwach Polski – był to warunek konieczny aby zdobyć kwalifikację. Czy uważasz, że gdybyś miała więcej czasu na regenerację to Twój wynik byłby jeszcze lepszy?
Nie, to nie miało jakiegokolwiek wpływu na wynik. Nawet lepiej jesli wystartuje się w sprincie na tydzień przed olimpijka, można się trochę „dotlenić”. Myslę, że gdybym uzyskała pomoc w leczeniu duzo wcześniej to miałabym więcej czasu na przygotowanie się do sezonu startowego. Na starcie w Holten stanęłam zaledwie po 1,5 miesiaca treningu.

 

Jakie są Twoje oczekiwania co do występu na MŚ?
Będę się przygotowywać tak aby mieć szczyt formy w Londynie, teraz jest to główny cel sezonu. To mój ostatni rok w u23 i chcę osiągnąć jak najlepszy wynik. Obecnie jestem bardzo zdeterminowana i przygotowana na ciężką pracę. Dużo nauczyłam się przez te 5 miesięcy i wyciągam wnioski aby nigdy tych błędów już nie popełnić.

 

Jesteś aktualnie w ścisłej czołówce kobiet w naszym kraju. Ile czasu tygodniowo spędasz na treningach?
Obecnie nie za wiele 15-20 godzin. Na pływaniu jest to 5 lub 6 jednostek treningowych w tygodniu (zależy od okresu czy jest to przygotowawczy czy startowy) po ok. 1h 15'-1h 30'. Kolarstwo to średnio 4 jednostki w tygodniu po ok. 1h30' - 2h, a na biegu 5 jednostek w tygodniu po ok. 1h - 1h15.

 

Jakie masz cele na ten sezon poza MŚ?
Zdecydowanie tak. Chcę zacząc ścigać się z najlepszymi. Będę startować w Pucharach Świata i Europy, tam chce zdobyć potrzebne punkty, które są przepustką do startów najwyższej rangi i walki o Igrzyska Olimpijskie.
Na pewno wystartuję za 1,5 tygodnia w Pucharze Świata w Palamos - będzie to mój piewszy start ze światową czołówką, nastepnie planuję zaliczyć start w Pucharze Europy. A co dalej to się jeszcze okaże. Wszytsko zależy w dużej mierze od funduszy jakie będę miała na starty. Triathlon to wciąż niszowa dyscyplina jeśli chodzi o o sponsorów, więc każdy start muszę wcześniej przekalkulować.

Małgorzata Otworowska na rowerze w Suszu
Kto finansuje Twoje wyjazdy na zagraniczne zawody?
W przypadku zawodów rangi mistrzowskiej zawsze jest to związek (Mistrzostwa Europy i Świata). W tym roku związek opłaci mi dwa starty zagraniczne, resztę muszę pokryć z własnej kieszeni. Dlatego tak ważne na chwilę obecną jest dla mnie pozyskanie sponsora, który wsparłby mój sportowy rozwój m.in finansujac wyjazdy na zawody. Tylko na zawodach zagranicznych mogę zdobywać punkty, które daja przepustke do Rio. Aby trenowac wyczynowo nie mogę pracować, a co za tym idzie nie zarabiam pieniędzy.


Czyli główny cel to Igrzyska w Rio?
Zrobie wszystko co będę mogła, aby pojechac na Igrzyska. Jestem gotowa psychicznie i fizycznie na 3 lata ciężkiej pracy, która powinna przynieść pożądane rezultaty i podnieść mój poziom sportowy. A co będzie to czas pokaże.

 

W takim razię życzymy wytrwałości w przygotowaniach, w których szczerze Ci kibicujemy.

Dziękuję bardzo, postaram się Was nie zawieść (śmiech). Chciałabym jeszcze podziękować wszytskim osobom, które pomogły mi w tym ciężkim dla mnie okresie, za dobre słowa, za wsparcie i przede wszytskim za wiarę we mnie, że wszytsko sie ułoży i wrócę jeszcze do ścigania, gdyż zdarzało się, że sama już zaczynałam w to wątpić. Dziekuję także osobom, które obecnie mnie wspierają motywując do cięzkiej pracy. Pozdrawiam również wesołą społeczność xTRI.pl :)

Piotr Lesiecki

Członek klubu Ironman C/S Polska, fascynat triathlonu, związany z tą dyscypliną od najmłodszych lat. Na bieżąco śledzi wszystkie informacje związane z triathlonem i wszystkimi tematami pobocznymi. Jeden z dwóch założycieli xTRI.pl.

Szukaj

Śledź nas

  • Facebook: xTRIpl
  • FeedBurner: http://xtri.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&format=feed&type=rss
  • Google+: 115445177597970240065
  • Twitter: xTRI_pl
  • YouTube: portalXTRIpl

Reklama

TriCarbon

Zapisz się do Newslettera

Podaj nam swój adres email a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach i konkursach.
*Twój adres email nie będzie udostępniany osobom trzecim.