Zrób to sam - serwisowanie roweru

Napisane przez:  materiał prasowy poniedziałek, 12 maj 2014 12:04

Pod względem konstrukcji rower można porównać do zegarka. Można go rozłożyć, ale gdy po złożeniu pozostanie jedna śrubka, wiedz, że coś się dzieje.

Okazuje się, że serwisowanie współczesnego bicykla, podobnie jak zegarmistrzostwo, jest sztuką. Dzięki Lennardowi Zinnowi, wirtuozowi roweru, każdy z nas może się dowiedzieć, co w jednośladzie piszczy, rozłożyć go na części pierwsze i złożyć tak, by wszystkie śrubki odnalazły swoje miejsce.

Mickiewicz ze szprychą
Jazda na rowerze to doświadczenie romantyczne. Jego serwisowanie jest z kolei czysto klasyczną strukturą. W jeździe w grę wchodzą emocje, inspiracje, intuicja nawet wtedy, gdy staramy się pokonywać prawa fizyki. Mechanika roweru opiera się na formie, którą rządzi rozum i prawa fizyki. I to wcale nie jest dziwne, że o dychotomicznym podziale na klasyczną i romantyczną wizję świata czytasz w tekście, który dotyczy książki o serwisowaniu roweru. Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego tak się właśnie zaczyna. Bo umiejętności jazdy i serwisowania roweru idealnie do siebie pasują. Każda z nich funkcjonuje w szczególny sposób, a gdyby którejś z nich zabrakło, zabawy byłoby o połowę mniej.
Romantyk doceni, że aby z sukcesem naprawiać rower górski, trzeba w pracę włożyć serce, bez tego cały wysiłek pójdzie na marne. Ale nawet prawdziwie romantyczna dusza będzie w stanie wykonać czynności opisane w książce krok po kroku i zrozumieć zamieszczone w niej rysunki techniczne oraz pasję do smarowania, skuwania i kręcenia śrubokrętem. Pierwsze wydanie tej książki przetestowało ponad 10 tysięcy polskich romantycznych dusz i mocno stąpających po ziemi zwolenników klasycznej wizji świata.

Tajne sztuczki mistrza Lennarda
Drugie wydanie książki Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego to tłumaczenie piątej edycji amerykańskiego oryginału. Czytelnik znajdzie w niej szereg instrukcji do samodzielnej naprawy i serwisu roweru. Poza rozdziałami dotyczącymi ram, widelców, łańcuchów, przerzutek, hamulców, mechanizmów korbowych, kół, pedałów i innych elementów roweru otrzymujemy porady dotyczące narzędzi, przeglądu roweru przed wyjazdem oraz napraw w ekstremalnych warunkach.
W nowym wydaniu książki rozbudowano działy poświęcone naprawie i konserwacji amortyzatorów oraz hamulców. Autor znalazł miejsce na porady dotyczące nagłych sytuacji. Zainteresować może propozycja wypchania trawą opony, w momencie, gdy nie mamy zapasowej dętki, ani pianki, a do domu jakoś dotrzeć musimy. Zinn, niczym mistrz kuchni, zdradza swoje tajne sztuczki, które mogą zaskoczyć niejednego rowerowego wyjadacza. Wszystko to doprawione dawką dobrego poczucia humoru.

***
Drugie wydanie książki "Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego" Lennarda Zinna dostępna w sklepie internetowym wydawnictwa Buk Rower za 34,50 zł.

Szukaj

Śledź nas

  • Facebook: xTRIpl
  • FeedBurner: http://xtri.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&format=feed&type=rss
  • Google+: 115445177597970240065
  • Twitter: xTRI_pl
  • YouTube: portalXTRIpl

Reklama

TriCarbon

Zapisz się do Newslettera

Podaj nam swój adres email a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach i konkursach.
*Twój adres email nie będzie udostępniany osobom trzecim.