Test wkładek biegowych currexSole RUNPRO

Napisał:  piątek, 25 kwiecień 2014 18:37

O tym, jak ważne są wkładki w butach biegowych przekonałem się w 2010 roku, kiedy to po blisko półtorarocznej walce z syndromem pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS) trafiłem do dr Jaremiego Sciepurko. Po dwóch miesiącach intensywnych ćwiczeń przyszła pora na wykonanie termoformowalnych wkładek do butów. Gimnastyka w połączeniu z wkładkami termoformowalnymi rozwiązały problem z pasmem, a ja mogłem powrócić do biegania.

Na początku 2014 roku otrzymałem propozycję przetestowania wkładek biegowych RUNPRO fimry currexSole. Po konsultacji z fizjoterapeutą i zrozumieniu różnic pomiędzy „gotowymi” wkładkami, a wkładkami termoformowalnymi postanowiłem podjąć się tego zadania.

Wkładki termoformowalne wykonywane są przez podologów oraz fizjoterapeutów i służą wyeliminowania niestabilności stopy, różnic w długości nóg, czy skrzywionej miednicy. Wyeliminowanie tych niedoskonałości biomechanicznych ma na celu zapobieganie kontuzjom oraz zredukowanie prawdopodobieństwa występowania bólów powodowanych przez owe niedoskonałości.

Wkładki „gotowe” w przeciwieństwie do wkładek termoformowalnych zostały ukształtowane już w procesie produkcji, więc dobierane są do typów stóp i nie zmieniają ułożenia kości stopy. Główne zadania stawiane przed nimi to:

- wspomaganie stopy w fazach lądowania, przetoczenia i odbicia,

- redukcja uderzenia stopy o podłoże w fazie lądowania,

- dopasowanie stopy do wnętrza buta,

- zmniejszenie zmęczenia stóp, oraz

- pochłanianie wilgoci.

Jak widać, dzięki zastosowaniu takich wkładek można poprawić komfort stóp, polepszyć swoje wyniki, oraz obniżyć ryzyko wystepowania bólów, czy kontuzji.

Wkładki RUNPRO firmy currexSole zaprojektowane zostały przez byłego mistrza świata juniorów w triathlonie – Bjoerna Gustafssona. Wkladki produkowane są w 3 profilach (wysokim, średnim i niskim, co eliminuje konieczność termoformowania wkładek) oraz 6 rozmiarach (od rozmiaru 34 do rozmiaru 49 w numeracji europejskiej).

Sercem wkładek currexSole jest technologia DAT (ang. Dynamic Arch Technology) mająca na celu utrzymanie stopy w optymalnej pozycji biomechanicznej oraz oddanie w fazie odbicia części energii zaabsorbowanej podczas fazy lądowania. Dodatkowo dzięki stymulacji mięsniowo-powięziowej wkładki currexSole redukują obciążenia stawów, więzadeł i ścięgien, co z kolei zmniejsza ryzyko wysąpienia kontuzji stóp, kolan, czy bioder.

runpro 3

Para wkładek RUNPRO w rozmiarze M (39-41.5) waży 38 gramów. Po wyjęciu z pudełka należy dostosować rozmiar wkładek do rozmiaru obuwia. Ogranicza się to do docięcia wkładek po zaznaczonych liniach za pomocą nożyczek. Banalnie proste.

runpro 2

Pierwszy test polegał na porównaniu wkładek RUNPRO ze standardowymi wkładkami, z jakimi zostały zakupione buty. W większości przypadków wkładki, z jakimi sprzedawane są buty biegowe służą jedynie oddzieleniu stóp od materiału podeszwy – nic więcej. Umieściwszy w jednym bucie wkładkę RUNPRO, a w drugim pozostawiając standardową wkładkę udałem się na kilkunastokilometrowy trening. Różnica była wyczuwalna juz po kilku metrach biegu. Stopa w bucie z wkładką RUNPRO była faktycznie lepiej ułożona. Czułem, że but był bardziej dopasowany do stopy. Było mi po prostu bardziej wygodnie. Każde lądowanie wydawało się bardziej miękkie, a odbicie bardziej sprężyste.

Następnie przyszła pora na porównanie z wkładkami termoformowalnymi. Porównywałem je w identyczny sposób, jak z wkładkami standardowymi, tj. w jednym bucie umieściłem wkładkę RUNPRO, a w drugim wkładkę termoformowalną. Różnica już nie była tak wyraźna, jak w przypadku wkładek standardowych, niemniej jednak wyczuwalna była znacznie większa „sprężystość” wkładek RUNPRO.

Z czasem (oraz po konsultacji z fizjoterapeutą) zaprzestałem korzystania z wkładek termoformowalnych na korzyść wkładek RUNPRO firmy currexSole. Jestem pewien, że obydwa typy wkładek zapewniłyby mi ten sam poziom ochrony przed kontuzjami, jednakże to uczucie „sprężystości” przechyliło szalę na korzyść wkładek RUNPRO.

Wkładki do testu użyczył dystrybutor CurrexSole na Polskę.

Emil Wydarty

Triathlonista i oficer marynarki handlowej.

Więcej w tej kategorii: « xTEST: BikeBox Alan

Szukaj

Śledź nas

  • Facebook: xTRIpl
  • FeedBurner: http://xtri.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&format=feed&type=rss
  • Google+: 115445177597970240065
  • Twitter: xTRI_pl
  • YouTube: portalXTRIpl

Reklama

TriCarbon

Zapisz się do Newslettera

Podaj nam swój adres email a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach i konkursach.
*Twój adres email nie będzie udostępniany osobom trzecim.