xTEST: BikeBox Alan

Napisał:  środa, 29 styczeń 2014 03:53

Przychodzi taki moment w życiu triathlonisty lub kolarza, kiedy musi przetransportować swój rower samolotem. Czy to na obóz, czy na zawody, najważniejszym jest, aby rower doleciał z nami w nienaruszonym stanie. Za oceanem z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w transporcie rowerów w systemie door-to-door, jednakże na naszym podwórku usługi tego typu nie są jeszcze na ten moment dostępne. Pozostaje zabrać rower ze sobą, niestety sposób, w jaki osoby zajmujące sie załadunkiem i rozładunkiem samolotów obchodzą się z bagażami nie nastraja właściciela dwóch kółek optymistycznie.

Sztywne walizki rowerowe pozwalają zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu w trakcie podróży lotniczej. Niestety walzki te są zazwyczaj drogie, ciężkie i nieporęczne. Czy aby na pewno? Otóż nie! Do walizki BikeBox Alan te trzy określenia nie pasują.

Ciężka? 11,7 kg to na pewno niemało, jednakże biorąc pod uwagę wyniki konkurencji w kategorii walizek sztywnych, jest to jeden z najlepszych rezultatów na rynku. BikeBox Alan w niektórych przypadkach nawet o połowe lżejsza od konkurencji. Biorąc pod uwagę limity niektórych linii lotniczych wynoszący 20 lub 23 kg jest to waga idealna, gdyż nie będziemy musieli dopłacać za nadbagaż nadając rower. Walizki półsztywne wykonane z EVA mogą ważyć nawet poniżej 7 kg, ale ich wytrzymałość i zdolność ochrony zawartości w porównaniu z walizkami sztywnymi są znacznie gorsze.

Nieporęczna? Zdecydowanie nie. Cztery świetne obrotowe kółka wysokiej jakości umożliwiają swobodne poruszanie sie z walizką u boku przy niewielkim nakładzie energii. W przypadku ewentualnego uszkodzenia kółek możemy je samodzielnie wymienić.

Droga? 540 euro (cena producenta na rynek europejski) piechotą nie chodzi i też nie jest mało, ale w porównaniu z konkurencyjnymi produktami na zbliżonym poziomie jest to nawet o połowę mniej. Najtańsze walizki sztywne to koszt około 1300 złotych, jednakże ich waga, konstrukcja i poręczność są nieporównywalnie gorsze. Blisko 2200 złotych za spokój umysłu przy transporcie roweru to zdecydowanie koszt do zaakceptowania. Wszak nie ma nic gorszego, niż odebrać rower po przylocie na zawody lub obóz i zorientować się, że został on uszkodzony podczas transportu. Dodatkowo z walizką otrzymujemy bidon, torebkę podsiodłową i kłódkę (z zamkiem TSA).

DSC 4534

Czy rower będzie bezpieczny? Walizka BikeBox Alan wykonana jest z tworzywa, które według zapewnień producenta nie pęka, ani nie rozłupuje się. Już sam materiał stanowi duże zabezpieczenie, jednakże to nie wszytsko. Najważniejszym zabezpieczeniem, jakże genialnym w swojej prostocie, jest rurka przeciwzgnieceniowa, którą umieszcza się wewnątrz walizki (prostopadle do ścian bocznych, w środkowej części walizki). Dzięki tej rurce niemalże niemożliwym jest zgniecenie walizki przykładając siły prostopadle do jej boków (mówimy o siłach mogących nawet przypadkowo wystapić w czasie transportu, a nie o działaniu prasy hydraulicznej). Rama przytwierdzona jest do dna walizki (wyłożonego grubą gąbką) za pomocą rzepów. Koła przytwierdzone są do pokrywy walizki za pomocą zacisków. Pomiędzy ramę, a koła wkładana jest dodatkowa gąbka. Użytkownicy pełnych kół (dysków) muszą liczyc się z brakiem możliwości skorzystania z rurki przeciwzgniecieniowej. Walizka zamykana jest na pięć stalowych zatrzasków, które w przypadku uszkodzenia możemy sami wymienić, podobnie jak wspomniane kółka. Zatrzaski dodatkowo można zabezpieczyć kłódkami, bądź plastikowymi zaciskami kablowymi. Po zapakowaniu roweru do walizki zostaje w niej wystarczająca ilość miejsca na kask, buty, odzież, oraz pompkę serwisową (nie powinna być ona jednak zbyt wysoka).

 DSC 4536

BikeBox Alan oferuje możliwość wyprodukowania walizki o większym rozmiarze, bądź jej personalizację wizualnej. Oprócz wyboru jednego spośród 9 dostępnych kolorów walizek istnieje możliwość wyboru naklejek z flagami, nazwiskiem, czy nazwą producenta roweru, grupy osprzętu lub kół.

W testowanej walizce transportowaliśmy rower Cervelo S2w rozmiarze 54. O ile walizka bez problemów pomieściłaby większy rozmiar (przed zakupem radzimy kontakt z producentem celem potwierdzenia, czy bardzo duże ramy, bądź te ze zintegrowanymi sztycami nie będą wymagały wykonania walizki o większym rozmiarze), to nie byliśmy do końca usatysfakcjonowani pozycją tylnej przerzutki. Dopiero zastosowanie rolki podtrzymującej łańcuch (na przykład Morgan Blue Chain Keeper) rozwiązało wszelkie wątpliwości, co do jej pozycji.

DSC 4542

Dobrym pomysłem (dla wszytskich użytkowników walizek rowerowych) jest wykorzystanie pokrowca na napęd (na przykład Evoc Chain Cover), co pozwoli na zminimalizowanie zabrudzeń rzeczy umieszczonych wewnatrz walizki.

Aby zapakować rower do walizki należy częściowo go zdemontować, jednakże są to czynności wyjątkowo proste i zajmujące średniozaawansowanym użytkownikom maksymalnie kwadrans (odkręcenie pedałów, odkręcenie i ściągnięcie kierownicy, wyciągnięcie sztycy z rury podsiodłowej i ściągnięcie kół). Natomiast na bezpieczne zapakowanie roweru do walizki będziemy potrzebowali kolejne piętnaście minut. W tym momencie warto pamiętać o oznaczeniu sobie wszelkich wysokości i ustawień, aby po przylocie tym szybciej złożyć poprawnie swój rower. Niby oczywiste, a zdarza się czasem zapomnieć nawet tym najlepszym.

Walizki rowerowe BikeBox Alan są idealnym rozwiązaniem dla osób latających z rowerami. Są stosunkowo lekkie, poręczne i zapewniają znakomity poziom bezpieczeństwa przewożonego roweru. Dodatkową rekomendacją niech będzie fakt, że korzystają z nich m. in. Bracia Brownlee, Chrissie Wellington, Agnieszka Jerzyk, oraz Redakcja Triaktywni.

http://tricarbon.pl/walizki-rowerowe-samolot

Emil Wydarty

Triathlonista i oficer marynarki handlowej.

Szukaj

Śledź nas

  • Facebook: xTRIpl
  • FeedBurner: http://xtri.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&format=feed&type=rss
  • Google+: 115445177597970240065
  • Twitter: xTRI_pl
  • YouTube: portalXTRIpl

Reklama

TriCarbon

Zapisz się do Newslettera

Podaj nam swój adres email a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach i konkursach.
*Twój adres email nie będzie udostępniany osobom trzecim.