xTEST: Wiosełka TYR Catalyst Connect oraz TYR Catalyst Contour

Napisał:  czwartek, 09 styczeń 2014 22:25

Pływanie to najbardziej złożona część triathlonu, która stanowi duży problem dla osób, rozpoczynających trenowanie od zera. Oprócz wytrzymałości i siły wymaga jeszcze techniki, która często jest największa przeszkodą. Przetestowałem sprzęt, który jest bardzo pomocny w treningu.

W moje ręce wpadły dwa modele wiosełek marki TYR. Są to modele: Catalyst Connect i Catalyst Contour. Na pierwszy rzut oka różnią sie przede wszystkim kształtem, ale jak się okaże mają również różne przeznaczenie. Do tej pory przez wszystkie lata treningu korzystałem z wiosełek robionych samodzielnie, wycinanych z plastikowych płyt. Byłem ciekawy jak zakończy się konfrontacja samoróbek (bardzo popularnych wśród pływaków i triathlonistów) z fabrycznym wyrobem TYR.

Beztytułu

Wbrew pozorom łapki nie zawsze służą do budowania siły. Znakomitym przykładem są Catalyst Connect. Dzięki swoim podłużnym kształtom pozwalają nam utrzymać dłoń i przedramię w jednej linii, przez co zmuszają nas do: pływania z tak zwanym "wysokim łokciem" (w fazie pod wodą, a nie jak często się to interpretuje - nad wodą), poprawnego wkładania dłoni do wody oraz znacznie wydłużają krok pływacki gdyż nie pozwalają na przedwczesne wyciągnięcie ręki z wody, musimy ją poprowadzić do pełnego wyprostu. Jednym słowem, kompleksowo poprawiają naszą technikę. Nie nadają sie jednak do trenowania typowej siły. Do tego posłuży nam drugi model wiosełek.

LAWICKI

Catalyst Contour to sprzęt stworzony do budowania siły pływackiej w wodzie, z połączeniem drobnej korekty techniki. Znacznie zwiększają powierzchnię, jaką musimy operować pod wodą, przez co w każdy ruch musimy wkładać o wiele więcej siły. Łapki maja idealny kontur, są bardzo sztywne, dobrze prowadzą sie w wodzie, a dzięki swoim zakrzywionym kształtom, przy każdym błędzie technicznym ręka ucieknie na bok. Ogromną zaletą obu modeli są również ergonomiczne kształty, przez co leżą w dłoni idealnie.

PA280054

Przekonałem się również o przewadze łapek kupnych nad "samoróbkami". Ergonomiczne kształty i sztywność sprawiają, że wiosełka TYR rozkładają na łopatki moją domową produkcję.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zaopatrzenie sie w oba modele wiosełek, gdyż w treningu pływackim należy zachować równowagę między siłą, a techniką. Pamiętajmy również, aby zachować umiar do treningu w wiosełkach. Codzienny trening siłowy może doprowadzić do kontuzji, gdyż łapki znacząco obciążają ramiona. Najlepiej skonsultować sie z trenerem, aby zasięgnąć profesjonalnej rady.

PB070381

Producent proponuje różne rozmiary, które dobieramy do wielkości dłoni i naszego poziomu sportowego. Do wiosełek dodaje zestaw gumek do własnego montażu według własnych preferencji.

Po okresie testów, zdecydowanie polecam wiosełka marki TYR.

Piotr Ławicki

Triathlonista od jedenastego roku życia z wieloma sukcesami na arenie krajowej, obecnie zawodnik Towarzystwa Sportowego "Akwedukt" Kielce. Urodzony w Lubinie w 1995 roku. Pasją do sportu zaraził się od brata Marcina i ojca Tadeusza, znanego maratończyka.

Szukaj

Śledź nas

  • Facebook: xTRIpl
  • FeedBurner: http://xtri.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&format=feed&type=rss
  • Google+: 115445177597970240065
  • Twitter: xTRI_pl
  • YouTube: portalXTRIpl

Reklama

TriCarbon

Zapisz się do Newslettera

Podaj nam swój adres email a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach i konkursach.
*Twój adres email nie będzie udostępniany osobom trzecim.