xTEST: Walizka do transportu rowerów

Napisał:  wtorek, 29 październik 2013 09:18

Osobom aktywnym, a w szczególności kolarzom i triathlonistom często zdarza się sytuacja, w której stają przed problemem przetransportowania swojego roweru. W przypadku wyjazdu, w którym przemieszczamy się samochodem sprawa wydaje się być prosta - korzystamy z bagażnika samochodowego dzięki czemu na miejsce dowozimy nieuszkodzony sprzęt. 

Zdarza się jednak, że korzystamy z innych środków transportu takich jak samolot czy autobus. W tym przypadku nasz sprzęt ląduje w luku bagażowym, a my nie mamy w pełni kontroli nad tym co dzieje się z naszym rowerem i czy nie zostanie przypadkiem uszkodzony w trakcie załadunku. Niestety zgodnie z prawem Murphy'ego im droższy jest nasz rower tym większe jest ryzyko jego przerysowania.

Do tej pory od kiedy pamiętam korzystałem z tzw. "saków na rower". W praktyce wygląda to tak, że jest to po prostu zamykany na zamek błyskawiczny worek o odpowiedniej wielkości z grubego materiału. Starsi zawodnicy pamiętają, że saki były idealne do przewożenia rowerów pociągiami w drodze na obozy sportowe (bardziej z potrzeby ominięcia przepisów ;)) Tak prezentuje się już stary i wysłużony sak, z którego nadal korzystamy w klubie.

sak rowerowy

To zastosowanie ma jednak wiele wad jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego roweru. Tak zapakowany rower trzeba cały czas trzymać. W środku rower jest złożony i jeśli postawimy go na ziemi to tylko materiał chroni zęby naszej korby od betonu nie mówiąc o tym, że cała kostrukcja przewróci się w momencie kiedy przestaniemy ją podpierać.

Odpowiedzią rynku na wady tego rozwiązania są walizki na rowery. Sklep TriCarbon.pl dodał je do swojej oferty i przekonany o ich użyteczności przekazał jedną redakcji, a my możemy teraz podzielić się z Wami naszymi wrażeniami.

IMG 8329

Już na pierwszy rzut oka widać, że taki box rowerowy może nam zapewnić bezpieczny transport. Na zdjęciu widać, że rower nie będzie miał kontaktu z żadną nieporządaną powierzchnią, która mogła by nam wyrządzić szkody. Trzy pasy w środku pozwalają dodatkowo zabezpieczyć rower.

Koła mocuje się do drugiej ściany. Producent dostarczył własne zaciski do kół, gdyż ich jedna strona wystaje ze ścian walizki.

boks rowerowy

 

boks rowerowy

Gabarytowo jednak nasz bagaż robi się dość duży (120 x 92 x 26 cm) i ciężki (ok. 20 kg) jednak nie musimy go dźwigać, gdyż na spodzie znajdują się cztery kółka, które spełniają swoją rolę i skutecznie pomagają w transporcie. Jedyną sugestię jaką przedstawiłbym producentowi to zrobienie dziur w uchwytach aby łatwiej było złapać swój bagaż.

uchwyt

Jeśli z jakiegoś powodu pracownik lotniska uparł by się na nasz bagaż to wszystkie uszkodzenia będą od razu widoczne na walizce. Aby uszkodzić umieszczony w niej rower trzeba by po niej skakać. Daje nam to praktycznie 100% ochronę przed wszystkimi uszkodzeniami, które nie będą wykonywane celowo.

Walizka to dużo lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie do transportowania naszego roweru a co za tym idzie niestety również droższe. Jednak jeśli jesteście właścicielami rowerów o znacznej wartości to taka inwestycja powinna się Wam "zwrócić" i ten wydatek można zakwalifikować jako "dodatkowe ubezpieczenie".

Dla osób, które często latają samolotami jest to niezbędny gadżet, jednak samolot to tylko przykład zastosowania boksu rowerowego. Część z Was może również wykorzystać go w czasie transportu samochodem (w przypadku braku bagażnika) lub autobusem, a nawet jako sposób przechowywania roweru przez zimę w domu.

Walizkę możecie kupić w sklepie http://tricarbon.pl/boxy-rowerowe-walizki, jej dystrybutorem na polskę jest firma boxyrowerowe.pl.

Piotr Lesiecki

Członek klubu Ironman C/S Polska, fascynat triathlonu, związany z tą dyscypliną od najmłodszych lat. Na bieżąco śledzi wszystkie informacje związane z triathlonem i wszystkimi tematami pobocznymi. Jeden z dwóch założycieli xTRI.pl.

Szukaj

Śledź nas

  • Facebook: xTRIpl
  • FeedBurner: http://xtri.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&format=feed&type=rss
  • Google+: 115445177597970240065
  • Twitter: xTRI_pl
  • YouTube: portalXTRIpl

Reklama

TriCarbon

Zapisz się do Newslettera

Podaj nam swój adres email a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach i konkursach.
*Twój adres email nie będzie udostępniany osobom trzecim.