Fly6 - tylna kamera w służbie bezpieczeństwa kolarzy

Napisał:  czwartek, 27 luty 2014 03:47

Bezpieczeństwo na drodze to jedna z największych trosk kolarza. Większość z nas na pewno w swojej karierze spotkała się na drodze z niebezpiecznymi sytuacjami, bądź była ofiarą wypadku komunikacyjnego. W 2012 autralijski kolarz Kingsley Fiegert podczas jazdy został uderzony przedmiotem wyrzuconym z przejeżdżającego obok samochodu, jednakże nie udało mu się dostrzec numerów rejestracyjnych. Po analizie danych z wypadków komunikacyjnych z udziałem rowerzystów okazuje się, że zagrożenie zbliżające się z tylnych sektrów jest 4 razy bardziej zabójcze dla rowerzysty. Wyniki poszukiwań kamery mogącej spełniać zadania rowerowego wideorejestratora nie usatysfakcjonowały Kingsleya i tak zrodził się pomysł stworzenia własnego produktu. Wspólnie z Andrew Hagenem zaprojektowali tylną kamerę, której wykorzystanie miałoby zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów i kolarzy. W jaki sposób? Obecnie kierowcy są co raz bardziej świadomi faktu, że mogą byc nagrywani i w okolicy fotoradarów, czy obszarów monitorowanych jadą bezpieczniej. Podobnie może być w przypadku rowerzystów. Kierowcy wiedząc, że mogą być nagrywani zostawiać będą wiecej miejsca rowerzystom oraz zachowywać się w stosunku do nich uprzejmiej. - mówi Andrew Hagen.

Sama kamera nie byłaby jednak niczym nowym, więc oprócz właściwości wideorejestratora została ona zintegrowana z tylnym światełkiem. Nie jest to jednak kamera noktowizyjna. 90% jazd odbywa się w światle dziennym, a 80% wypadków ma miejsce za dnia. Fly6 nagrywa obraz w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (720p) z prędkością 30 klatek na sekundę oraz dodatkowo dźwięk. Obraz i dźwięk nagrywany jest w pętli, tj. w przypadku braku miejsca na karcie pamięci (w zestawie karta pamięci zapewniająca wystarczającą ilość miejsca na 2,5 godziny materiału) najstarszy plik jest usuwany, a na jego miejsce nagrywany jest nowy plik. Konstrukorzy zadbali jednak, aby nie stacić plików z zapisem wypadku (zapis zostanie zatrzymany po upływie około godziny od upadku). Czas pracy na baterii wynosi ponad 5 godzin. Waga kamery to 105 gramów. Źródłem światła są diody LED o mocy 15 lumenów (prototyp szóstej generacji).

Na drogach całego świata jeździ już 150 prototypowych (piątej generacji) kamer Fly6, a pod koniec marca prototypowe (szóstej generacji) kamery trafią do redakcji xTri.pl.

Kamera Fly6 wejdzie do sprzedaży w trzecim kwartale 2014 roku, a już teraz mozna wspomóc zespół FlyLites w uruchomieniu masowej produkcji poprzez akcję finansowania społecznego na platformie Kickstarter. Cena kamery to 169 dolarów australijskich.

Emil Wydarty

Triathlonista i oficer marynarki handlowej.

Szukaj

Śledź nas

  • Facebook: xTRIpl
  • FeedBurner: http://xtri.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&format=feed&type=rss
  • Google+: 115445177597970240065
  • Twitter: xTRI_pl
  • YouTube: portalXTRIpl

Reklama

TriCarbon

HomeSprzętNowosciFly6 - tylna kamera w służbie bezpieczeństwa kolarzy

Zapisz się do Newslettera

Podaj nam swój adres email a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach i konkursach.
*Twój adres email nie będzie udostępniany osobom trzecim.